Formalności związane z wyjazdem do USA – procedura wizowa

Jak pewnie wiecie z wyjazdem do USA nadal wiąże się wiele formalności. W związku z tym przygotowałam post, w którym opiszę jak Wam jak wyglądało przejście przez procedurę wizową w naszym przypadku.

Wiza nieimigracyjna, turystyczna (B1/B2)

Do złożenia wniosku o wizę zbieraliśmy się dość długo. Mimo tego, że wniosek można złożyć w wersji on-line i nie trzeba stać w długiej kolejce przed Ambasadą, jego wypełnienie zajmuje dość dużo czasu. Zmobilizowaliśmy się dopiero ok. 3 miesięcy przed planowanym wylotem ponieważ czytaliśmy, iż tyle może potrwać wyrobienie wizy. Na szczęście nasze gotowe były dużo szybciej. Były gotowe do odbioru po ok. 2-3 tygodniach. Warto wziąć jednak pod uwagę fakt, że wniosek składaliśmy na początku roku (w okresie zimowym), więc zapewne i chętnych było mniej.

 1. Formularz internetowy

Procedurę ubiegania się o wizę nieimigracyjną (więcej informacji o rodzajach wiz znajdziecie tutaj: http://polish.poland.usembassy.gov/wizy/wizy-nieimigracyjne.htmlrozpoczyna się wypełnieniem odpowiedniego formularza na stronie internetowej Ambasady. Formularz znajduje się tutaj: Elektroniczne Podanie o Wizę on-line DS-160 ). Ta czynność jest chyba najbardziej czasochłonna podczas całego procesu. Musicie wypełnić sporo informacji o sobie – o tym czym się zajmujecie, a także o rodzinie, ewentualnych wyjazdach, oraz odpowiedzieć na dużą ilość pytań odnośnie celu podróży. We wniosku powinniście podać również miejsce pobytu – jeśli go nie macie może być to np. adres hotelu w którym planujecie się zatrzymać.  Przed wypełnieniem wniosku należy zrobić sobie dedykowany zdjęcie u fotografa (wystarczy w formie elektronicznej) ponieważ je również będziecie musieli dołączyć. Jeśli będzie ono w porządku w formularzu, jego wersja drukowana nie jest potrzebna.

 2. Płatność

Po wypełnieniu wniosku należy dokonać opłaty 160$ na wskazane konto (możecie zrobić przelew w złotówkach, system sam przeliczy i poda Wam kwotę).

 3. Rozmowa

Po dokonaniu opłaty i jej zaksięgowaniu w systemie będziecie mieli możliwość umówienia się na rozmowę z Konsulem (http://polish.poland.usembassy.gov/wizy/wizy-nieimigracyjne/jak-ubiega-si-o-wiz.html). W naszym przypadku udało się znaleźć odpowiedni termin w ciągu tygodnia. Na rozmowę musicie zabrać ze sobą potwierdzenie umówienia spotkania. Jest to dokument do wygenerowania i wydrukowania z systemu internetowego, pamiętajcie o tym, bo bez tego dokumentu Was nie wpuszczą! My wzięliśmy na wszelki wypadek jeszcze umowy o prace i zaświadczenie o studiach, ale nie były potrzebne. Sama rozmowa jest bardzo krótka – trwa ok. 10-15 minut i odbywa się przy okienku. Osoby podróżujące razem odbywają rozmowę wspólnie w języku polskim.

Pytania były podobne jak we wniosku – o to czym się zajmujemy, po co i na jak długo jedziemy, jakie mamy plany. Pod koniec rozmowy dowiadujecie się czy dostaniecie wizę czy nie. Jeśli tak – zostawiacie paszport w Ambasadzie. Moim zdaniem warto umówić się na rozmowę w godzinach porannych – my byliśmy umówieni w Ambasadzie na godzinę 8:30 ale i tak pojawiły się już opóźnienia.

 4. Odbiór paszportu z wizą

Paszport z wizą możecie odebrać w ciągu kilku dni samemu w określonych punktach kurierskich bądź zamówić sobie dostawę kurierem do domu za ok. 20 zł. My wybraliśmy opcję odbioru osobistego, z którą nie było problemu (jeśli odbieracie paszport za kogoś należy mieć pisemne upoważnienie!). Przy tej opcji kiedy paszporty są gotowe do odbioru dostajecie informację mailową – ja nasze odebrałam już 3 dni po rozmowie.

W następnym poście zapraszam Was na relację z Nowego Jorku!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *