Bruksela – co warto zwiedzić?

Dzisiaj zapraszam Was na wycieczkę po Brukseli. Jakie miejsca trzeba zobaczyć wpadając na weekend a jakie warto odwiedzić będąc w stolicy Belgii trochę dłużej? Na końcu posta znajdziecie też kilka przydatnych linków.

Zabytki Brukseli

Must see

1. Wielki Plac (Grand-Place)

będący historycznym centrum miasta z kamienicami z XVIII. Zdecydowanie najbardziej charakterystyczne miejsce Brukseli, które trzeba zobaczyć. Plac jest przepiękny, a kamienice wokół wyremontowane i zadbane.


Dwa najbardziej znane budynki placu to:

 • Ratusz miejski (Hôtel de Ville) w stylu gotyckim, ukończony w 1459 roku;

 • Dom Króla (Maison du Roi) z XIX, w którym obecnie znajduje się Muzeum Miejskie (między innymi z ceramiki i wyrobami ze srebra). Za wejście do Muzeum zapłacicie jedynie 8 euro (bilety są tańsze dla dzieci poniżej 18 roku życia, a także dla studentów i seniorów).


Na co dzień plac tętni życiem, a co dwa lata w sierpniu możecie zobaczyć na nim dywan kwiatowy, a w okresie świątecznym – szopkę i ogromną choinkę.

2. Manneken (Manneken Pis)

znajdujący się w bliskiej odległości od Grand Place, kolejny z symboli Bruksela. Manneken to figurka siusiającego chłopca z 1619. Nie dajcie jednak zwieść się pozorom, Manneken jest malutki i w zasadzie gdyby nie wiecznie oblegający go tłum ludzi, łatwo byłoby go przegapić. W zależności od pory roku i wydarzeń (lub przypadających rocznic) Manneken przebierany jest w przeróżne stroje (poprzednie ubranka możecie podziwiać w Muzeum Miejskim na Grand Place). W Brukseli znajdziecie również żeński odpowiednik- jest nim Jeanneken Pis, figurka siusiającej dziewczynki z 1987.

3. Pasaż św. Huberta (Galeries St-Hubert)

z 1847 z przepięknymi i ekskluzywnymi sklepami, kafejkami i restauracjami. W 2008 zgłoszony na listę światowego dziedzictwa UNESCO.


Źródło: http://wikimapia.org/77581/pl/Pasa%C5%BC-Kr%C3%B3lewski-%C5%9Bw-Huberta

4. Giełda (La Bourse)

charakterystyczny budynek w stylu eklektycznym z lat 1868-73, powstały dla brukselskiej giełdy papierów wartościowych. Obecnie mieści się w niej międzynarodowy oddział Euronex. Niestety, niedostępna do zwiedzania.

5. Katedra św. Michała i św. Guduli (Cathédrale Saints-Michel-et-Gudule)

z XIII-XVI w. Dostępna do zwiedzania na co dzień. Skarbiec Katedry można zwiedzić za symboliczną opłatą 1 euro.

6. Pałac Królewski (Palais of Brussels)

w którym na co dzień urzęduje Król Belgów (tak tak, to nie przypadek, to oficjalny tytuł!). Jedną z najciekawszych sal jest Sala Lustrzana (Salle des Glaces).W 2002 roku na zlecenie królowej Paoli sufit wyłożono 1,4 mln pancerzyków chrząszczy. Podobno wygląda imponująco… Niestety, udostępniony jest do zwiedzania jedynie w okresie wakacyjnym (lipiec-wrzesień, w godzinach 10:30-16:30). Wejście jest darmowe.

7. Pałac Narodów (Palais de la Nation)

obecnie siedziba parlamentu belgijskiego. W niedalekiej okolicy Pałacu Królewskiego.

8. Atomium

to element, który z Brukselą kojarzą chyba wszyscy. Warto zrobić sobie zdjęcie na zewnątrz, jak i wejść do środka, gdzie znajdziecie galerię zdjęć z budowy, a także zobaczycie przepiękne widoki na panoramę Brukseli.

Tuż obok Atomium znajduje się park Mini Europa (Mini Europe), w którym możecie podziwiać miniatury najbardziej znanych miejsc z państw UE oraz wysłuchać ich hymnów narodowych. Niestety, z polskich miast jest jedynie Gdańsk. Wejście będzie kosztować nas 15 euro.

Polecam wybrać się również na krótki spacer, aby zobaczyć Muzeum Dalekiego Wschodu (Musées d’Extrême-Orient) – kompleks złożonym z trzech obiektów: repliki pawilonu chińskiego, japońskiej pagody, a także budynku muzeum (gdzie możecie obejrzeć wyroby porcelany i orientalne ryciny). 

9. Dzielnica europejska

w tym: Siedziby Parlamentu (zwiedzanie jedynie dla grup) i Komisji Europejskiej, Parlamentarium (interaktywne muzeum poświęcone Unii Europejskiej i jej instytucji, do którego wejdziecie za darmo, i w którym otrzymacie audioguide w każdym z europejskich języków), Plac du Lux, a także znajdujący się obok Parc du Cinquantenaire z łukiem triumfalnym z 1880.

Nice to see

 • Park miejski Botanique
 • Budynek sądu (Palais de Justice) wraz z panoramą rozciągającą się na miasto panoramą
 • Place de Brouckère
 • Bazylika Narodowa (National Basilica of the Sacred Heart in Koekelberg)
 • Brama miejska (Porte de Hal)
 • Czarna Wieża (Tour Noire), którą jest pozostałością średniowiecznych fortyfikacji miejskich
 • Dom Victora Horty z 1898 w stylu secesyjnym przy Rue Américaine 25
 • Kościół Notre-Dame du Sablon.

Muzea

Jestem pewna, że w Brukseli każdy znajdzie coś dla siebie. Znajduje się tam bowiem cały wachlarz muzeów – od tych związanych ze sztuką i historią, po muzeum czekolady i browarnictwa.

 • Królewskie Muzea Sztuk Pięknych, w tym:

Musée Royale d’Art Ancien – Królewskie Muzeum Sztuki Dawnej wystawia prace mistrzów malarstwa europejskiego (m.in. Cranacha Starszego, Bruegla, Rubensa, van Dycka, Boscha)

Musée d’Art Moderne – Muzeum Sztuki Nowoczesnej ma w swych zbiorach malarstwo XIX- i XX-wieczne (np. Gauguina, Matisse’a, Degasa i Dalego)

 • The Royal Museums of Fine Arts of Belgium, w którym znajduje się największa kolekcja dzieł René Magritte’a

 • Pałac Sztuk Pięknych (Paleis voor Schone Kunsten – Palais de Beaux-Arts)
 • Muzeum strojów i koronek (Le Musée du Costume et de la Dentelle)

 • Muzeum Filmu
 • Muzeum Instrumentów Muzycznych
 • Królewskie Muzeum Armii
 • Muzeum Historii Belgii (Musée BELvue)
 • Muzeum Miasta Brukseli (Musee de la ville de Bruxelles) – którego najlepszą częścią jest zbiór ubranek Mannekena.

 • Centrum Komiksu (Centre Belge de la Bande Dessinée) – bardzo fajne, szczególnie dla fanów komiksu. Znajdują się w nim całe sekcje poświęcone poszczególnym bohaterom lub seriom komiksów.

 • Muzeum Zabawek
 • Muzeum Browarnictwa – wizyta w muzeum kończy się w barze, w którym możecie bezpłatnie degustować piwo.
 • Muzeum Kakao i Czekolady – w samym muzeum eksponatów jest niewiele, ale warto się wybrać nawet po to, żeby obejrzeć prezentację w jaki sposób robi się pralinki.

Inne

Bruksela uznawana jest również za stolicę komiksu. To właśnie tu powstały postacie takie jak Lucky Luke, Asterix i Obelix, czy Titin i Smerfy. W 1993 Belgijskie Centrum Komisku rozpoczęło, wraz z grupą artystów Art Mural oraz władzami miejskimi, inicjatywę przyozdabiania budynków scenkami z komiksów (których nadal przybywa!). Obecnie, to obok najbardziej znanych zabytków, charakterystyczny element miasta. Dziś takich murali jest ponad 50, jednak z uwagi na dużą liczbę artystów działających na własną rękę, zapewne możecie znaleźć ich jeszcze więcej. Aby je obejrzeć możecie wykupić wycieczkę z przewodnikiem, organizowaną przez Centrum Komiksu. Jeśli natomiast wolicie zwiedzać na własną rękę, polecam wybrać się na kilkugodzinny spacer lub wycieczkę rowerową. Mapę z zaznaczonymi muralami znajdziecie tutaj i tutaj.

Co dwa lata w połowie sierpnia układany jest na Placu Głównym dywan kwiatowy w ramach upamiętnienia jakiegoś wydarzenia historycznego. Najbliższy będziecie mogli obejrzeć w dn. 12-15 sierpnia 2016 i będzie upamiętniał 150 lat przyjaźni belgijsko-japońskiej. Będzie to 20 raz kiedy dywan zostanie ułożony na placu. W 2014 wyglądał tak:
Źródło: http://www.flowercarpet.be/en/carpet/flower-carpet-2014

Jeśli jesteście fanami antyków to zachęcam Was do wybrania się na targ w dzielnicy St. Gery, który odbywa się średnio raz w miesiącu. Szczegółowe informacje znajdziecie na faccebooku Vintage Market Brussels.

W każdą niedzielę w okolicach dworca Gare du Midi (marché de la gare du Midi) między 6 a 13 odbywa się targ na którym znajdziecie świeże owoce, warzywa, ryby, a także kwiaty i ubrania. W szczególności polecam wam wybrać się tam w porze śniadaniowej i spróbować placków marokańskich podawanych z przeróżnymi dodatkami oraz gorącą, słodką herbatą. Są obłędne!

Przydatne linki:

 1. http://be.brussels/brussels?set_language=en  – oficjalna strona miasta
 2. http://visitbrussels.be/bitc/front/home/display/lg/en/section/visiteur.do  – brukselski portal dla turystów, sporo informacji o zabytkach i muzeach w pigułce
 3. http://visitbrussels.be/bitc/BE_en/minisite_brusselscard.do – informacje dotyczące Brussels Card uprawniającej Was do darmowych wejść do poszczególnych muzeów w ciągu 24, 48 i 72 godzin.
 4. http://www.brusselsmuseums.be/fr/index.php – strona poświęcona muzeom w Brukseli
 5. http://www.brusselsmuseums.be/en/faq.php?id=5 – spis darmowych muzeów
 6. I na koniec…  PRZYDATNY LINK z turystyczną mapą Brukseli (z trasami po różnych dzielnicach) 🙂

A Wy mieliście okazję być kiedyś w Brukseli? Jest jeszcze coś co dorzucilibyście do mojej listy miejsc obowiązkowych do odwiedzenia?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *