Meksyk, północny Jukatan – praktyczne wskazówki

Po każdej naszej podróży zbieram dla Was w jednym miejscu praktyczne porady odnośnie lotów, noclegów, mieszkańców, pogody i innych rzeczy, które akurat dotyczą danego kraju / miasta. Takiego postu nie mogło zabraknąć również dla Meksyku (a dokładniej Jukatanu, na którym spędziliśmy niecałe 2 tygodnie naszego urlopu). Mam nadzieję, że wszystkie zawarte tu informacje okażą się być dla Was przydatne!

Loty

Najlepiej polować na okazje, która zdarzają się coraz częściej (sprawdzajcie loty w szczególności z Pragi, Berlina i Amsterdamu) – bez problemu możecie wtedy kupić bilet za 1500 zł w dwie strony. Niewiele drożej na stronach biur podróży możecie znaleźć też bezpośrednie loty czarterowe np. z Warszawy (które zazwyczaj pojawiają się last minute). Standardowa oferta to ok 2500 zł.

Noclegi

Ceny noclegów na Jukatanie są bardzo zróżnicowane – wszystko zależy od tego czy zdecydujecie się spać w ładnym, kilkugwiazdkowym hotelu, czy korzystać z serwisów takich jak Booking (choć wbrew pozorom ceny w hostelach względem Airbnb nie są bardzo konkurencyjne) czy Aribnb. My w większości korzystaliśmy z Airbnb i był to bardzo dobry wybór. Wszyscy nasi gospodarze mówili po angielsku, chętnie dzielili się wskazówkami i polecali nam ciekawe miejsca.
Jedyna rzecz na jaką musicie zwrócić uwagę to to, czy w pokojach jest klimatyzacja – w Meksyku noce są bardzo gorące i ciężko się bez niej śpi… Skromny pokój z klimatyzacją i własną łazienką jesteście w stanie znaleźć za 100-150 zł / noc, w zależności od regionu.

Lista miejsc, w których spaliśmy i które bardzo polecamy:
Cancun https://www.airbnb.pl/rooms/16923086
Merida https://www.airbnb.pl/rooms/14632640
Tulum https://www.airbnb.pl/rooms/9995924

Transport

My poruszaliśmy się głównie autem i bardzo chwalimy sobie ten rodzaj transportu. Drogi były w dobrym stanie (część lepszych tras niestety jest płatna) i dobrze oznakowane. Autobusy miejskie i komunikacja lokalna – słyszeliśmy, że rządzi się własnymi prawami (raz autobus przyjeżdża, raz nie, często są opóźnienia). Jeśli macie więc napięty grafik zwiedzania i cenicie sobie niezależność – samochód to najlepszy wybór. Zdecydowanym minusem jest jednak koszt ubezpieczenia, który niejednokrotnie jest równy kosztom wynajmu auta – na wszelki wypadek jednak lepiej je mieć, bo ewentualne konsekwencje mogą być dużo bardziej kosztowne (wkład własny w szkodzie to często setki dolarów).

Poruszając się autem dobrze jest mieć przy sobie zapas gotówki na wypadek niespodziewanej kontroli / zatrzymania przez lokalną policję, która bardziej niż zapłaty mandatu będzie oczekiwała od Was łapówki, aby nie zabrać Wam dokumentów auta i prawa jazdy.

Jedzenie

Wbrew pozorom na Jukatanie nie znajdziecie na każdym kroku kojarzonych z tym regionem tortilli i nachosów. Dużo bardziej popularne są tzw. tacos, czyli małe naleśniki z różnymi farszami mięsnymi (do wyboru) oraz świeżo robione guacamole. Lokalnego jedzenia najlepiej próbować na tzw. Mercado, czyli lokalnych ryneczkach. Niestety, kuchnia meksykańska jest dosyć tłusta więc przy dłuższym pobycie z pewnością zatęsknicie za europejskimi specjałami.

Jeśli chodzi o miejsca, w których dobrze zjecie to:
Cancun – restauracja La Organica
Merida – restauracja  , Mercado 60
Valladolid – taqueteria Mr Taco, lokalny Mercado

Finanse

Jadąc do Meksyku spodziewaliśmy się, że ceny będą dużo niższe i będzie to raczej wyjazd niskobudżetowy. Nic bardziej mylnego! Ceny w Meksyku zbliżone są do cen polskich (zakupy spożywcze, jedzenie w restauracji) lub nieco wyższe. Obowiązującą w Meksyku walutą jest pesos, które niestety niełatwo jest dostać w Polsce. Warto więc zaopatrzyć się w dolary lub euro, które wymienicie na miejscu.

Ludzie

Wbrew pozorom, Meksykanie są niezwykle przyjaźni i pomocni. Pomimo tego, że większość nie mówi dobrze po angielsku to bardzo się starają (często zdarzało się, że my mówiliśmy po angielsku, a ktoś odpowiadał nam po hiszpańsku, a rozumieliśmy zaskakująco dużo!). W porównaniu z innymi częściami Meksyku, Jukatan (najbardziej turystyczny) uznawany jest za jeden z najbardziej bezpiecznych regionów. Oczywiście, należy tam zachować ostrożność jak wszędzie indziej, jednak my w żadnym momencie nie czuliśmy się zagrożeni.

Pogoda

Sezon na najlepszą pogodę w Meksyku to okres od listopada do maja. Najlepiej unikać okresu od września do listopada, na kiedy przypada okres huraganów. My byliśmy w maju i pomimo początku pory deszczowej tylko raz zastała nas kilkugodzinna burza tropikalna. Poza tym – piękne słońce i prawie 40 C (co nawet dla mnie, osoby bardzo lubiącej ciepło, było męczące). Należy jednak pamiętać, że Meksyk jest dość rozległym krajem, więc pogoda w jego poszczególnych partiach będzie się różnić. Regiony przybrzeżne charakteryzują się większą wilgotnością i wyższymi temperaturami, podczas gdy wyżynne i górskie (np. Mexico City) są suche i chłodne.
Więcej o warunkach pogodowych w Meksyku znajdziecie na:
http://www.abcmeksyk.pl/podroz-do-meksyku/kiedy-jechac-do-meksyku.html i http://www.koniecswiata.net/ameryka-polnocna/meksyk/encyklopedia/sezon-i-pogoda/ .

Inne

W Meksyku natkniecie się na amerykańskie gniazdka, więc koniecznie zabierzcie ze sobą przejściówkę do ładowarek!

Jako obywatele Polski przy pobycie w celach turystycznych, który nie przekracza 90 dni, nie musimy posiadać wizy. Warto jednak pamiętać o tym, że paszport z którym podróżujemy musi być ważny na co najmniej sześć miesięcy do przodu. Podróżując samolotem dostaniemy do wypełnienia formularz, w której wskazujemy miejsce pobytu oraz deklarujemy przewożenie gotówki czy drogocennych przedmiotów. W przypadku przekraczania granicy drogą lądową również należy wypełnić taki formularz oraz uiścić 25$ opłaty turystycznej (która w pierwszym przypadku wliczona jest w cenę biletu). Po przekazaniu formularza na lotnisku otrzymamy jego część, która później będzie upoważniała nas do wyjazdu (ważne więc, by trzymać to w bezpiecznym miejscu!). Miejcie więc przygotowany adres przynajmniej jednego hotelu / miejsca, w którym planujecie pobyt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *