Safari w Kenii (I) – organizacja i harmonogram

Najpopularniejszymi kierunkami wśród tych, którzy chcą zobaczyć dzikie zwierzęta w swoim naturalnym środowisku są Kenia i Tanzania (w której możecie zobaczyć zwierzęta na tle góry Kilimandżaro).

Kiedy jechać na safari*?

Kenia
Nasze lato to dobry czas na safari w parkach na północy Kenii (Marsabit, Sibiloi), natomiast jesienią warto odwiedzić parki Aberdare i Amboseli.  W Parku Narodowym Masai Mara, podobnie jak w Tsavo, można zobaczyć zwierzęta przez cały rok, ale ich wielka migracja przypada na okres pomiędzy lipcem a listopadem. 

Tanzania
Okres wakacyjny, czyli czerwiec-sierpień, podobnie jak w przypadku północy Kenii, to najlepsza pora do obserwacji zwierząt w Tanzanii.

Zimbabwe
Najbardziej optymalny czas na safari w Zimbabwe przypada podczas pory suchej (czerwiec-październik).

Botswana
W Delcie Okawango przez cały rok panują dobre warunki do obserwacji zwierząt, jednak najlepiej odwiedzić te tereny podczas wysokiego poziomu wód, czyli w okresie między kwietniem a sierpniem.

RPA
Szczyt sezonu turystycznego wypada tu w okresie grudzień-styczeń. Z uwagi na to, że trudno wtedy o wolne miejsca noclegowe dobrym czasem będzie też czerwiec lub lipiec. Noce i poranki bywają wtedy naprawdę zimne, ale za to w ciągu dnia jest dość ciepło.

Organizacja i ceny safari

Wycieczki na safari nie mogłam doczekać się już od pierwszego dnia pobytu w Kenii. Opinie na temat biur i osób sprzedających wycieczki znalazłam w internecie, jeszcze przed wyjazdem. Przyjeżdżając na miejsce, mieliśmy już wybranego przewoźnika i wycieczkę. Zdecydowaliśmy się na skorzystanie z usług lokalnego biura Ogutu Safari, prowadzonego przez Erica. Biuro Ogutu wspierane jest przez Polaków, którzy prowadzą fanpage oraz dedykowaną grupę na facebooku Kenia Safari. Dzięki temu, zaraz po bezpośrednim kontakcie, otrzymujecie komplet informacji w języku polskim. Materiały zawierają ofertę biura w zakresie wycieczek fakultatywnych – safari, safari wodne, zwiedzanie Mombasy, odwiedziny w parku Hallera, wraz ze szczegółowym harmonogramem i cennikiem.

Koszt 2-dniowego safari w parku Tsavo East to 220-230$ od osoby dorosłej, zależny od terminu i liczby turystów w grupie. 2-dniowe safari w parku Sarova Salt Lick (Taita Hills) z noclegiem w Sarova Salt Lick Lodge (domki na palach) to koszt 250-270$/ osoba. My zdecydowaliśmy się na dwudniowe safari w parku Tsavo East, z noclegiem w Sarova Salt Lick Game Lodge na terenie Taita Hills (a więc trochę połączyliśmy dwie wycieczki z oferty). Safari kosztowało nas 280$ / osobę. Jeśli chcecie zobaczyć Kilimanjaro, to powinniście zdecydować się na 3-dniową wycieczkę do leżącego nieopodal parku Amboseli, której koszt (w połączeniu z safari w Tsavo lub Sarova) to ok. 500-600$. Park Narodowy Masai Mara jest dostępny jedynie w wersji samolotem i kosztuje ponad 800$ / os.

Harmonogram wycieczki

(może różnić się w zależności od długości safari, biura podróży i wybranego parku narodowego)

Jak już wcześniej wspominałam, zdecydowaliśmy się na opcje 2-dniowego safari w Parku Narodowym Tsavo East połączonego z obserwacją zwierząt i noclegiem w rezerwacie zwierząt Taita Hills.Wycieczkę zorganizowało nam lokalne biuro podróży – Ogutu Safari.

Dzień 1

4:00 – wyjazd spod hotelu

9:00 – odwiedziny w wiosce Masajów, w cenie

10:00  – wjazd do parku Tsavo East, rozpoczęcie poszukiwań obserwacji zwierząt

13:00 – lunch w hotelu po drodze, przejazd do Taita Hills

15:00 – zakwaterowanie w Sarova Salt Lick Game Lodge

16:30 – wyjazd na popołudniowe safari

20:00 – kolacja i nocleg

Dzień 2

5:00 – wyjazd na poranne safari

7:00 – śniadanie

7:30 – wyjazd z hotelu, krótka przejażdżka po parku

powrót do hotelu w Diani (lunch w drodze powrotnej)

Ogromnie cieszę się, że pojechaliśmy do obydwu parków. Mimo ich bliskości, znacznie różnią się od siebie krajobrazem. Zobaczyliśmy większość najbardziej znanych nam zwierząt afrykańskich (zabrakło tylko samca lwa i nosorożców, które znajdują się w parku w innej części Kenii). Wrażenia były niesamowite. W końcu, widzieliśmy je w swoim naturalnym środowisku – bez krat i ogrodzeń w zoo. To co nas zawiodło, to odwiedziny w wiosce Masajów. Mimo naturalności i stylu życia jaki chcieli przedstawić, mieliśmy wrażenie, że wszystko było jedynie przedstawieniem, które miało nakłonić nas do kupienia lokalnej biżuterii.

 

*Na podstawie http://podroze.se.pl/poradnik/co-zabrac-na-safari-praktyczne-porady-przed-pierwsza-wyprawa/5966/ 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *