Safari w Kenii (II) – parki narodowe na południu Kenii

Safari to zdecydowanie największa atrakcje podczas pobytu w Afryce Wschodniej. W Kenii znajduje się obecnie 10 dużych parków narodowych*.  Najpopularniejszymi z nich, do których organizowane są wycieczki z Mombasy są:

Park Narodowy Tsavo East

Tsavo jest pierwszym parkiem narodowym powstałym w Kenii. Od połowy lat 90, z powodu budowanej wtedy linii kolejowej, jest podzielony na dwie części – Wschodnią (East) i Zachodnią (West). Obydwie części tworzą wspólnie jeden z największych parków narodowych w Kenii, o łącznej powierzchni 22,000 km2. Jednocześnie, Tsavo jest również jednym z największych obszarów chronionych na świecie, gdzie zwierzęta żyją na wolności, pod całkowitą ochroną. Tuż obok Amboseli i Masai Mara, jest on najbardziej popularnymi parkami w okolicach Mombasy. Tsavo charakteryzuje się czerwoną ziemią oraz dużymi czerwonymi słoniami.

Sanktuarium Taita Hills

Sanktuarium jest prywatnym parkiem narodowym, zajmującym 110 km2 w sąsiedztwie parku Tsavo West. Składające się głównie z trawiastych równin i lasów Taita jest domem dla około 300 gatunków ptaków i wielu gatunków dzikich zwierząt. Zwierzęta te wędrują swobodnie między dwoma obszarami i okolicznymi wzgórzami. Wszystkie wycieczki są ściśle kontrolowane, żeby zapewnić, że zwierzęta nie są nękane oraz, aby zapobiec nielegalnym polowaniom. Niektóre obszary są nawet całkowicie zamknięte dla pojazdów. Gwarantuje to, że park nie jest zatłoczony, co jest dużym plusem dla tych, którzy cenią sobie ciszę i piękne krajobrazy. Na terenie parku znajduje się charakterystyczny hotel na palach – Sarova Salt Lick Game Lodge.

Park Narodowy Amboseli

Park, który swoją popularność zawdzięcza górującemu nad nim Kilimandżaro, najwyższej górze Afryki. Park Narodowy Amboseli zajmuje obecnie powierzchnię 390 km2. Został on założony w 1973 r. na terenach, które wtedy zamieszkiwane były przez Masajów. W związku z powstaniem parku, zostali oni zmuszeni do opuszczenia swoich ziem. W ramach odwetu Masajowie wybili prawie wszystkie nosorożce i przetrzebili stada lwów. Obecnie Masajowie mogą przebywać na terenie parku i otrzymują udział w zyskach z turystyki. Na obszarze parku poza Masajami można spotkać zwierzęta takie jak: lwy, bawoły, gepardy, gazele i antylopy, zebry i hieny. Czarne nosorożce zostały przeniesione z Amboseli w 1995 r. do części zachodniej Parku Narodowego Tsavo, aby chronić je przed nielegalnie polującymi kłusownikami.

Park Narodowy Masai Mara

Nazwa rezerwatu Masai Mara pochodzi od plemienia Masajów, którzy zamieszkują obszary Kenii oraz od przepływającej przez park rzeki Mara. To tutaj ma miejsce charakterystyczna wielka migracja zwierząt (o której więcej w następnym poście). Masai Mara jest częścią większego Parku Narodowego Serengeti, który rozciąga się również na terenie Tanzanii. Zwierzęta w ramach parku wędrują więc pomiędzy granicami. W Narodowym Rezerwacie Masai Mara jest największa w Kenii populacja lwów. Można tam również spotkać słonie, bawoły, hipopotamy, a nawet nosorożce.

Informacje uniwersalne – transport i nocleg

Na terenie parków narodowych można poruszać się tylko po wyznaczonych drogach specjalnie przystosowanymi samochodami. Najczęściej są to mini-busy z otwieranymi dachami lub jeepy. Wychodzenie z pojazdów podczas safari jest zabronione! Wyjątkiem, są specjalnie wyznaczone punkty widokowe (np. w parku Amboseli). Najlepsze godziny na obserwację zwierząt przypadają rano i po południu. Wtedy istnieje bowiem największe prawdopodobieństwo napotkania dzikich zwierząt. W dodatku, są to najbardziej optymalne pod kątem temperatury pory dnia. W trakcie safari na terenie parku zazwyczaj nocuje się w specjalnie przystosowanych skromnych campingach lub hotelach o wysokim standardzie.

 

Na podstawie:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Parki_narodowe_w_Kenii
http://podroze.gazeta.pl/podroze/56,114158,12076889,Kenia_wycieczka___jeziora_i_parki_narodowe_w_Kenii_.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *