Kenia – wycieczka do Mombasy i Parku Hallera

Na jednodniową wycieczkę do Mombasy i Parku Hallera zdecydowaliśmy się na początku naszego wyjazdu. Kupiliśmy ją w pakiecie z safari – dzięki safari i zaciętym negocjacjom udało nam się dostać całkiem niezłą zniżkę i finalnie zapłaciliśmy 40$/os. Koszt takiej jednodniowej wycieczki to zazwyczaj ok 80$, czasem doliczana jest też opłata za lunch.

Niestety, podczas wyjazdu na safari przejeżdżaliśmy przez Mombasę dwa razy i zrobiła na nas negatywne wrażenie – korki, gorąc, spaliny i kurz. Ja miałam wrażenie niesamowitej duchoty. Otwieranie okien niewiele jednak pomagało – wcale nie robiło się chłodniej, a do wnętrza samochodu dostawały się gryzące spaliny. Do tego wszechobecna bieda oraz tłumy mieszkańców czekających na dolara bądź upominek (Twoje okulary albo t-shirt). Gdyby więc nie fakt, że za wycieczkę już zapłaciliśmy najpewniej byśmy z niej zrezygnowali. Byłaby to niewątpliwa strata! Podczas wycieczki Mombasa pokazała nam swoje odmienne oblicze. Wszystko dzięki temu, że mieliśmy okazję przejść się po najstarszej części miasta i posłuchać fantastycznego przewodnika.

 

Mombasa

Mombasa jest drugim co do wielkości miastem w Kenii. Miasto leży na wyspie, którą wraz ze stałym lądem łączy z jednej strony – most, a z drugiej – kursujący prom. Historia miasta sięga XI wieku, kiedy przybyli i osiedlili się tu arabscy handlarze. Za ich sprawą Mombasa stała się dużym ośrodkiem handlowym, do którego pod koniec XV wieku dotarł portugalski żeglarz – Vasco da Gama. Niewiele później miasto stało się miejscem przechodzącym z rąk do rąk. Najpierw podbili je Portugalczycy, następnie dostało się we władanie Sułtana Omanu, by później trafić pod wpływy Sułtana Zanzibaru, zostać przekazanym w ręce Brytyjczyków (którzy rękoma hinduskich niewolników wybudowali tu linię kolejową), a na koniec zostać częścią niepodległej Kenii. Przez te wszystkie zmiany miasto stało się mieszanką kultur, religii i języków. Mombasa jest chyba jedynym miejscem na świecie, gdzie w tak pokojowy sposób żyją obok siebie wyznawcy najróżniejszych religii – muzułmanie, hindusi i chrześcijanie.

Aktualnie, z racji swojej historii i dogodnego położenia, mieści się tu największy we wschodniej części Afryki port. Jest on miejscem dostarczania i przeładunku towarów do Kenii i sąsiadujących z nią państw. W Mombasie znajduje się również duże międzynarodowe lotnisko.

Co ciekawe, w Mombasie w ramach zachowania środków bezpieczeństwa, nie wolno fotografować ani filmować budynków rządkowych, portu, a także miejsc przeprawy lokalnej ludności. Ten zakaz ma swoje źródło w dwóch ważnych wydarzeniach z 2002 roku. W listopadzie przed nadmorskim hotelem w Mombasie wybuchła umieszczona w samochodzie bomba-pułapka, zabijając 3 Izraelczyków i 10 Kenijczyków. W tym samym czasie doszło również do próby zestrzelenia samolotu, na którego pokładzie znajdowali się izraelscy turyści. O dokonanie tego ataku podejrzewa się Al-Kaidę.

Co zobaczyć w Mombasie?

Będąc w Mombasie koniecznie musicie zobaczyć:

1. Kły

Czyli symbol miasta, znajdujący się przy jednej z głównych dróg wjazdowych. Kły zostały wybudowane na pamiątkę odwiedzin, ówcześnie jeszcze księżniczki, Elżbiety II. To podczas tej wyprawy Elżbieta dowiedziała się o śmierci ojca i czym prędzej wróciła do ojczyzny, gdzie została koronowana.

2. Stare Miasto

Najładniejszą, choć niestety bardzo zaniedbaną, dzielnicę stanowi Stare Miasto. Jest ona pełna wąskich i spokojnych uliczek, budynków o kolonialnej architekturze i wciśniętych pomiędzy nie meczetów.

3. Fort Jesus

Tuż obok Starego Miasta stoi imponujący Fort Jesus, wzniesiony za panowania Portugalczyków. Jest on pamiątką burzliwej historii i obecnie stanowi pomnik i siedzibę Muzeum Narodowego.

4. Lokalny bazar

Warty odwiedzenia głównie z uwagi na ładny budynek oraz bogactwo barw i zapachów wewnątrz. Niestety, nie zrobiliśmy tu zakupów z uwagi na zaskakująco wysokie ceny.

Podczas spaceru po starym mieście możecie natknąć się nie tylko na lokalnych mieszkańców, którzy nie są zbyt entuzjastycznie nastawieni do przyjezdnych, ale i na “pasące się” wśród śmieci na ulicach – krowy.

 

Park Hallera

Moim zdaniem, odwiedziny w Parku Hallera to zdecydowany hit i najprzyjemniejszy punkt całej wycieczki. Powinien tu zajrzeć każdy, nie tylko miłośnik przyrody. Z tym miejscem, związana jest bardzo ciekawa historia, na którą warto zwrócić uwagę.

Park powstał w sąsiedztwie pobliskiej fabryki cementu, która miała negatywny wpływ na otaczające ją środowisko całkowicie je degradując. Władze cementowni postanowiły więc odbudować pobliską florę i faunę. Najbardziej przyczynił się do tego Rene Haller (tak tak, to właśnie na jego cześć nazwany jest park), ogrodnik, który sprowadził do parku różne współegzystujące ze sobą gatunki roślin i zwierząt. Przez jakiś czas park był rezerwatem dla zwierząt, który później przekształcił się w aktualnie działający park zoologiczny.

Obecnie, największą atrakcją parku jest możliwość wzięcia udziału w karmieniu zwierząt. W przypadku żyraf możecie zrobić to sami! Od miejscowego opiekuna za jedyne pół dolara istnieje możliwość kupienia specjalnych przysmaków, którymi następnie karmi się zwierzęta. W przypadku karmienia hipopotamów i aligatorów jesteście jedynie (a może aż :)) obserwatorami. Karmienie żyraf odbywa się dwa razy dziennie – o 11:00 i o 15:00 (polecam wybrać się na to wcześniejsze, z uwagi na  mniejszą liczbę turystów), natomiast pozostałych zwierząt – raz dziennie, po południu.

Kolejną atrakcją jest możliwość spacerowania wśród miejscowych zwierząt – wolno biegających antylop i przechadzających się z gracją (i dających się głaskać, w szczególności pod szyją!!) ogromnych żółwi z Galapagos. W międzyczasie, ciekawscy, mogą zapoznać się również z przeróżnymi gatunkami jadowitych węży, które zamieszkującymi Kenię – spokojnie, w parku umieszczone są w specjalnych przeszklonych klatkach.

Odwiedziny w tym osobliwym parku będą stanowiły świetny przerywnik od plażowania i z pewnością zapewnią niezapomniane przeżycia 🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *