Safari w Kenii (III) – zwierzęta Afryki

Safari… obowiązkowy punkt programu przy wyjeździe do Afryki środkowej. Jakie zwierzęta możecie tam spotkać? 

Wielka migracja zwierząt afrykańskich

Dwa razy do roku pomiędzy równinami Serengeti a kenijskim parkiem narodowym Masai Mara ma miejsce Wielka migracja zwierząt afrykańskich. Ten widowiskowy przemarsz najróżniejszych zwierząt afrykańskich za każdym razem przyciąga rzesze turystów do Kenii i Tanzanii. Jest to bowiem niepowtarzalna okazja do uwiecznienia na zdjęciach Afrykańskiej Wielkiej Piątki (o której za chwilę).

Wielka Migracja Serengeti do Masai Mara rozpoczyna się zwykle w czerwcu lub lipcu. Tysiące antylop, zebr i bawołów przebywają prawie 3 tys. km w poszukiwaniu nowych pastwisk, które powstały po obfitych opadach deszczu. Stada ruszają na wędrówkę i przeprawiają się przez rzekę Marę. Jest ona najbardziej dramatycznym miejscem całej migracji. W jej odmętach część zwierząt ginie, padając łupem krokodyli lub tonąc. Wędrówka powrotna ma miejsce najczęściej od października do stycznia.

Jeśli jednak planujecie podróż w te rejony w innym okresie niż ma miejsce wielka migracja zwierząt, nie martwcie się. W Kenii w zasadzie o każdej porze roku można spotkać lwy, lamparty, gepardy, wiele gatunków antylop, słonie, żyrafy, pawiany, guźce, zebry, hieny i wiele innych. W niektórych parkach zobaczycie też czarne nosorożce (choć jest ich zaledwie 40 i niezwykle trudno je zobaczyć), a w zakolach rzek chłodzące się hipopotamy.

Wielka Piątka zwierząt afrykańskich

Wielka Piątka to określenie obejmujące pięć gatunków zwierząt zamieszkujących Afrykę: lwa, słonia, nosorożca, bawoła i lamparta. Naszym zdaniem na miejsce w panteonie afrykańskich zwierząt zasługuje także żyrafa. Określenie to, zostało wymyślone i wprowadzone przez myśliwych polujących w Afryce. Głównym kryterium doboru gatunków był stopień trudności i ryzyka związanego z ich upolowaniem. Cała piątka należy również do najbardziej niebezpiecznych zwierząt świata. To kryterium niestety dyskwalifikuje żyrafy.

Można się zastanawiać, dlaczego np. uwzględniono w niej lamparta, a nie geparda, który jest najszybszym ssakiem świata. Wielka piątka nie uwzględnia również hipopotama, który powoduje najwięcej śmiertelnych wypadków z ludźmi niż cała reszta zwierząt afrykańskich. Jeśli chodzi o nosorożca, to Afrykę zamieszkują ich dwa gatunki: białe i czarne. Większości odwiedzającym jest wszystko jedno, którego zobaczą, ale zdarzają się tacy, którzy do Wielkiej Piątki zaliczają wyłącznie nosorożca czarnego.

Nam niestety nie udało się zobaczyć całej Wielkiej Piątki (“jedynie” 3 z 5). Zobaczyliśmy:

  • lwice

  • czerwone słonie

  • bawoły

a nie udało nam się znaleźć lamparta i nosorożca.

Nie żałujemy jednak wycieczki, gdyż udało nam się zobaczyć jeszcze wiele innych, niesamowitych dzikich zwierząt, takich jak:

  • gepard

  • struś

  • antylopy (i to chyba ze 3 różne rodzaje :))

  • żyrafa

  • zebry

Uwierzcie – wrażeń kiedy jadąc po wyznaczonej drodze, napotkacie przebiegające przez drogę lub wylegujące się tuż obok dzikie zwierzęta, nie sposób opisać!

Pamiętajcie jednak, że żadne safari nie daje Wam gwarancji zobaczenia wszystkich zwierząt. Żyją one w swoim naturalnym środowisku i nie da się przewidzieć ich zachowań i miejsc pobytu. Może być tak, że nawet w czasie kilkudniowego wyjazdu w ogóle nie zobaczycie któregoś ze zwierząt z Wielkiej Piątki. Ponadto, np. nosorożce trzymane są w dedykowanym parku niedaleko Nairobi. Na szczęście, jest jeszcze wiele innych gatunków, które do Wielkiej Piątki nie należą, a równie cudownie jest je zobaczyć na żywo. Mówię tu np. o żyrafach, strusiach, antylopach, etc. Dzięki temu, że kierowcy jeepów są ze sobą w stałym kontakcie poprzez CB radio, szanse na zobaczenie zwierząt znacznie wzrastają.

A tak właściwie… dlaczego słonie w Kenii są czerwone?

Z pewnością na zdjęciach zauważyliście, że ziemia w afrykańskich parkach narodowych ma charakterystyczną czerwoną barwę. Ot, zagadka rozwiązana! Słonie traktują ziemię jak swój naturalny suchy szampon. W ramach dbania o swoją czystość słonie afrykańskie obsypują się lub tarzają się właśnie w takim piasku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *