Stambuł – co zobaczyć w weekend?

Kilka miesięcy temu mój M miał okazję pracować przy międzynarodowym projekcie, więc skorzystaliśmy z okazji i postanowiliśmy zorganizować sobie jeden weekend w tureckim Stambule. Pierwszym pytaniem, które pojawiło się w mojej głowie było… jakim miastem jest Stambuł i co warto zobaczyć mając jedynie dwa dni?

Stambuł

Stambuł jest miejscem, w którym łączą się dwie kultury – Europy i Azji. Stolica Turcji położona jest na dwóch brzegach cieśniny Bosfor, która rozdziela dwa kontynenty. Położona po stronie europejskiej historyczna dzielnica Sultanahmet jest miejscem koncentrującym w swoich granicach najpiękniejsze i najważniejsze zabytki miejscowej kultury: meczety, kościoły, pałace, muzea i bazary. Jednocześnie Stambuł jest miastem nowoczesnym, tętniącym życiem i pełnym siedzib międzynarodowych korporacji.

Co warto zobaczyć w Stambule przez weekend?

Z pewnością sami przyznacie, że podczas wizyty weekendowej, nie ma zbyt wiele czasu na zobaczenie wszystkiego. Aby ułatwić Wam wybór, stworzyłam listę miejsc, które warto zwiedzić w Stambule. Kolejność miejsc na liście nie jest przypadkowa – uszeregowałam je według subiektywnej opinii, od miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć po te, które warto ale z mojego punktu widzenia nie są obowiązkowe i spokojnie można z nich zrezygnować.

Wieża Galata (Galata Kulesi) i panorama 360o

Wieża została zbudowana w 1384, jako część fortyfikacji kolonii Genui i była ich najwyższym punktem. W czasach Imperium Osmańskiego w wieży stacjonował oddział tureckiej piechoty, podczas gdy w XVI w znajdowało się tu więzienie. Do 1964 z wieży wypatrywano pożarów, a w 1967 roku otwarto ją dla zwiedzających. W swojej historii wieża przetrwała trzęsienia ziemi, liczne oblężenia oraz rozbiórkę pozostałych części murów. Obecnie Wieża zdecydowanie góruje nad pozostałą częścią zabudowań – zawdzięcza to 63 metrom wysokości. Dzięki temu stanowi również atrakcję turystyczną, na której znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać przepiękną panoramę Stambułu.

Cena biletu: 25 LT.
Godziny otwarcia: codziennie, 9:00-20:30.
Praktyczne:
– W godzinach około-południowych gromadzi się tu sporo turystów, więc jeśli macie możliwość, to przyjedźcie zobaczyć panoramę miasta z samego rana.
– Wszystkich chętnych do wejścia na taras widokowy transportuje winda, więc nie trzeba obawiać się długiej wędrówki po schodach.
Taras widokowy jest wąski, więc przygotujcie się na przejście tuż przy murach wieży. Plusem jest jednak to, że można stać tylko w 1 rzędzie, więc nikt nie będzie Wam zasłaniał widoków.

Meczet Sulejmana (Süleymaniye Camii)

Jest tuż po Błękitnym Meczecie drugim co do popularności oraz wielkości meczetem w Stambule, położonym z widokiem na zatokę. Został wybudowany za czasów panowania sułtana Sulejmana Wspaniałego. Budowa rozpoczęła się w 1550 roku i trwała jedynie 7 lat. Meczet pierwotnie zbudowany był na wzór Hagii Sofii, jednak 100 lat później dotknął go pożar i został odbudowany w stylu barokowym. W czasie I wojny światowej na jego dziedzińcu przechowywano amunicję, której wybuch spowodował zniszczenie budowli. Dziś wnętrze meczetu robi ogromne wrażenie, głównie z uwagi na swe duże wymiary – meczet może pomieścić aż 5000 osób, oraz dwa łuki, wsparte na kolumnach z czerwonego granitu. Będąc na miejscu warto zwrócić uwagę również na znajdujący się na tyłach meczetu cmentarz – znajdują się tam grobowce sułtana Sulejmana i jego żony.

Cena biletu i godziny otwarcia: wejście do meczetu jest darmowe i można zwiedzać go swobodnie poza godzinami modlitw.
Praktyczne:
– W meczecie możecie często spotkać wolontariuszy, którzy chętnie i z pasją opowiadają o historii miejsca i kulturze islamu. Rozmowa, którą mieliśmy okazję przeprowadzić była jedną z najciekawszych jakie mieliśmy okazję odbyć podczas pobytu w Turcji. Pozwoliła nam ona zupełnie inaczej spojrzeć na miejscową kulturę. Jeśli mam być szczera, to wydaje mi się, że to miejsce, poza swą dostojnością i (wbrew pozorom) skromnością, właśnie dzięki niej zrobiło na nas tak duże wrażenie.

Hagia Sophia (Ayasofya)

Została wybudowana przez cesarza Justyniana I Wielkiego jako najważniejsza w Cesarstwie Bizantyjskim świątynia chrześcijańska. Jej nazwa oznacza dosłownie „Boża Mądrość” i odnosi się do jednego z bożych atrybutów. Powstała w okresie 532 – 537 roku i była miejscem licznych modlitw i koronacji kolejnych cesarzy. W 1453 roku, po podbiciu Stambułu (wtedy Konstantynopola) przez Turków, została zamieniona w meczet i od tego czasu otaczają ją charakterystyczne minarety. Obecnie, budynek Hagi Sophii uważany jest za najwspanialszy i najważniejszy obiekt architektury powstały podczas pierwszego tysiąclecia naszej ery. Znajduje się w nim muzeum, które jest jednym z najczęściej odwiedzanych muzeów na świecie. Warto również wspomnieć o tym, że Hagia Sophia znajduje się na liście Siedmiu cudów świata.

Cena biletu: 40 TL.
Godziny otwarcia: 09:00-17:00 (w sezonie zimowym), 09:00-19:00 (w sezonie letnim), 7 dni w tygodniu. Wyjątek stanowią pierwsze dni Ramadanu i muzułmańskiego święta Id al-Adha.
Praktyczne:
Mnie i M Hagia Sophia niestety zawiodła – poza długimi kolejkami na miejscu trzeba było wykupić dość drogiego audioguide, a poszczególne elementy bazyliki były bardzo słabo opisane. Cieszymy się, że ją zobaczyliśmy w zasadzie tylko dlatego, że jest jednym z cudów świata.
Wnętrze może robić wrażenie ze względu na swoją wielkość i rozmaitość zdobień – mamy tu zarówno elementy chrześcijańskie, jak i muzułmańskie. Niestety, ich duża część jest mocno zaniedbana. Co prawda, podczas naszego pobytu trwał remont, więc może za jakiś czas się to zmieni.

Cysterna Bazyliki (Yerebatan Saray / Yerebatan Sarnıcı)

Znana również pod nazwą Podziemnej Cysterny i zatopionego Pałacu Jerebatan. Nazwa nie jest przypadkowa, ponieważ wnętrze przypomina pałac, który znalazł się pod wodą. Tak naprawdę jednak, jest największym, spośród kilkuset starożytnych znajdujących się pod miastem, sztucznym zbiornikiem na wodę. Został wzniesiony, podobnie jak pobliska Hagia Sophia, za czasów cesarza Justyniana i miał na celu zaopatrywanie pałacu w wodę, gdyby woda z akweduktów została odcięta lub zatruta. Charakterystyczne dla tego miejsca są dwie misternie wykonane kolumny o głowach meduz, niegdyś ukryte pod wodą – dziś wzbudzające zainteresowanie i podziw turystów.

Cena biletu: 20 LT.
Godziny otwarcia: codziennie, w godzinach 9:00-17:30.
Praktycznie:
– Cysterna stanowi ciekawą i przyjemną odskocznię od okolicznych miejsc. Oczywiście, jak w przypadku pozostałych atrakcji, trzeba odstać chwilę w kolejce, ale ta przemieszcza się stosunkowo szybko.
– Parująca woda znajdująca się w cysternach daje miłe uczucie orzeźwienia i wytchnienia od upałów panujących na zewnątrz.
– Głowy meduz są ogromne. Jak dla mnie to rzeczy do obejrzenia przez chwilę, zrobienia zdjęć i pójścia dalej 🙂 Chociaż warto docenić ich dokładne wykonanie i rozmiar.
Na miejscu płatność jedynie gotówką. W pobliżu co prawda są dwa bankomaty, jednak zazwyczaj brakuje w nich gotówki, więc warto zadbać o nią wcześniej.

Pałac Dolmabahce (Dolmabahçe Sarayı)

Pałac stanowi dawne centrum administracyjne Imperium osmańskiego z lat 1853-1922. Co ciekawe, podczas budowy wzorowano się na francuskim Luwrze oraz angielskim pałacu Buckingham, dlatego jego część może wydać się Wam znajoma. Pierwszym budynkiem, jaki widzimy wchodząc na teren Pałacu, jest Wieża Zegarowa. Dopiero później naszym oczom ukazują się ogrody, Pałac oraz charakterystyczna brama wjazdowa tzw. Brama Imperialna, niegdyś używana przez sułtana.

Sam kompleks dzieli się na dwie części: Selamlık (część oficjalna, w której odbywały się spotkania sułtana) oraz Harem (część przynależna kobietom, zamieszkiwana przez matkę i żony sułtana). Całość składa się z 285 pokoi, 44 sal, 68 łazienek i 6 łaźni. Sugerowana trasa zwiedzania prowadzi przez: Sale Administracyjne, czyli najbogatszą część pałacu ozdobioną przepięknymi żyrandolami, marmurowymi i bogato zdobionymi kolumnami, a także ogromnymi dywanami i prezentami z różnych zakątków świata; Kryształową Klatkę Schodową, w której balustrady przyozdobione są kryształami oraz ogromnym (również kryształowym) żyrandolem o wadze 1 tony; Wielką Salę Ceremonialną, stanowiącą największy i najbardziej okazały punkt Pałacu. Wychodząc, warto zwrócić uwagę również na bramy, które odgradzają Pałac od cieśniny Bosfor. To nimi sułtani wyruszali, aby przeprawić się na drugi brzeg lub by odpocząć na wodzie.

W budynku obok znajduje się wejście do Haremu, do którego również warto zajrzeć, oraz do Muzeum Zegarów – jego obejrzenie nie zajmie Wam wiele czasu, a stanowi ciekawą atrakcję, ponieważ zgromadzono w nim wiele najróżniejszych eksponatów.

Cena biletu: Selamlık (część oficjalna) 60 TL, Harem (część prywatna) 40 TL, bilet łączony: 90 TL.
Godziny otwarcia: zamknięty w poniedziałki i czwartki, w pozostałe dni w godz. 9:00-16:30.
Praktyczne:
Obydwie części do dziś zachwycają bogatymi wnętrzami i zadbanym otoczeniem. Jak dla mnie, to jedna z najpiękniejszych atrakcji Stambułu, dlatego upewnijcie się, że znajdzie się na Waszej trasie zwiedzania! Jedyny minus tego miejsca, to odległość od głównej części „starego miasta”, więc trzeba dojechać tu metrem.
– Przy głównym wejściu do kompleksu, oddając „w zastaw” dokument ze zdjęciem (bez dodatkowej opłaty), można wypożyczyć darmowego audioguide.
– Niestety, w środku obiektu obowiązuje zakaz robienia zdjęć (choć nie wszyscy się nim przejmują).
– Przed wejściem do wnętrz Pałacu i Haremu należy również ubrać jednorazowe ochronki na obuwie, dostępne na miejscu.

Błękitny Meczet (Sultan Ahmet Camii)

Błękitny Meczet został zbudowany w XVII wieku, a swoją oficjalną nazwę (Sultan Ahmet Camii) zawdzięcza swojemu zleceniodawcy – sułtanowi Ahmetowi I, który zmarł zaraz po jej ufundowaniu. Swoją nieformalną nazwę zawdzięcza za to, jak łatwo się domyślić, obecnym niebieskim zdobieniom. We wnętrzu znajduje się bowiem ponad 21 tys. błękitnych kafli. Dodatkowo, wnętrze zdobione jest również lampionami, niegdyś kryształowymi, oraz czerwonymi dywanami, kiedyś – jedwabnymi. Cała budowla ma wymiary 53 na 52 metry i jest podzielona na dwie części – dla osób modlących się (meczet jest nadal działającym miejscem kultu) oraz dla zwiedzających. Swoją potęgą i okazałością meczet miał przewyższyć znajdującą się w pobliżu Hagię Sophię – to czy się udało, pozostawiam Waszej ocenie 🙂

Cena biletu: wejście jest darmowe.
Godziny otwarcia: 8:30-11:30, 13:00-14:30, 15:30-16:46, w piątki od 13:30. W pozostałych godzinach odbywają się modlitwy wiernych.
Praktyczne:
– Przed wejściem należy zdjąć buty, a kobiety muszą zakryć głowę (najlepiej chustą, gdyż inne nakrycia głowy nie są tolerowane).

Wielki Bazar (Grand Bazaar)

W czasach kiedy powstawało miasto znajdował się tutaj duży plac handlowy, który po zdobyciu Stambułu przez Turków został zastąpiony dwiema ogromnymi halami, dookoła których powstawały kolejne sklepiki. Kiedyś był miejscem, w którym zawierano liczne transakcje bankowe, jak również handlowano tu antykami, biżuterią, a nawet niewolnikami. Dziś jest jednym z największych krytych bazarów w całej Turcji i zajmuje około 30 hektarów. Można tu kupić w zasadzie wszystko – ubrania, przepiękne kolorowe szale, dywany, wyroby garncarskie, lampiony, biżuterię, a nawet różnego rodzaju przyprawy i herbaty.

Cena biletu: wejście jest darmowe.
Godziny otwarcia: 9:00-20:00, poza niedzielami.
Praktyczne:
– Nas Wielki Bazar niestety zawiódł. Spodziewaliśmy się raczej czegoś na wzór dużego targu z owocami, warzywami i ubraniami, a natknęliśmy się na coś bardziej przypominającego dzisiejsze centrum handlowe w centrum miasta. Zdecydowaną przewagą tego miejsca, jest mnogość typowych tureckich przedmiotów, które świetnie nadadzą się na pamiątki.

Pałac Tokapi

Pałac Tokapi od czasów zdobycia Stambułu (Konstantynopola) przez Turków, aż do XIX wieku był siedzibą sułtanów (później przenieśli się oni do wspomnianego wcześniej Pałacu Dolmabahce). Cały kompleks pałacowy dzieli się na cztery części: Pierwszy Dziedziniec, czyli Dziedziniec Janczarów (ogólnodostępny), gdzie odbywały się ich parady i zbiórki, niegdyś z dostępem do magazynów, pomieszczeń dla kupców, stajni i łaźni, Drugi Dziedziniec (zarezerwowany dla gości, przybywających w interesach), z którego można było przejść do innych części pałacu takich jak kuchnie, skarbiec i harem, Trzeci Dziedziniec (dostępny dla rodziny sułtana, służby i wybranych gości) oraz Czwarty (dostępny jedynie dla rodziny sułtana), w którym znajdowały się prywatne kwatery. Dziś, Pałac Tokapi, stanowi jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Stambułu.

Cena biletu: Pałac Tokapi 40 LT, Harem 25 LT.
Godziny otwarcia: codziennie, z wyjątkiem wtorków, w godzinach: 9:00-16:45 (w sezonie zimowym), 9:00-18:45 (w sezonie letnim). Muzeum zamknięte jest również w dni specjalne takie jak 1 maja i 21 sierpnia. Szczegóły znajdziecie na oficjalnej stronie Pałacu.
Praktyczne:
– Kasy biletowe zamykane są 45 minut przed zakończeniem zwiedzania.
Nas niestety nie zachwycił. Kolejny raz audiguide i wycieczka z przewodnikiem okazały się być dość drogie. Na szczęście, w prawie każdym pomieszczeniu znajduje się niewielka tablica z krótkim rysem historycznym, która ułatwia zwiedzanie.
– W Trzecim Dziedzińcu warto zwrócić uwagę na Salę Tronową, w której znajdują się relikwie islamu. W tej części obowiązuje zakaz robienia zdjęć.

 

A czy Wy mieliście okazję być w Stambule? Które z miejsc są Waszymi faworytami? A może byliście w jakimś miejscu, które nie jest tak turystyczne, a chcielibyście je polecić bo okazało się być niezwykle urokliwe? Dajcie znać!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *