8 ciekawostek o Stambule

Stambuł jest miejscem, w którym łączą się nasze wyobrażenia na temat tureckiego miasta, z jego prawdziwym europejskim obliczem. Będąc jedynym w swoim rodzaju miastem, z pewnością nie raz zadziwi Was swoją różnorodnością i historyczną zabudową połączoną z nowoczesnością biurowców, hoteli i centrów handlowych.

8 ciekawostek o Stambule

1. Stambuł jest miastem leżącym jednocześnie na dwóch kontynentach – w Europie i Azji. Granice Stambułu znajdują się bowiem po dwóch stronach cieśniny Bosfor, która oddziela od siebie te kontynenty.

2. W trakcie Ramadanu, kiedy muzułmanom nie wolno m.in. spożywać żadnych pokarmów i pić żadnych napojów, restauracje w galeriach handlowych Stambułu są pełne.

3. Kebaby nie są wcale popularne tak bardzo, jak mogło by się wydawać. Równie popularna jest pide, czyli podłużna pizza. Koniecznie należy popić ją typową turecką (bardzo słodką) herbatą podawaną po posiłku w charakterystycznych pękatych filiżankach.

4. To, że można znaleźć wycieczki all inclusive w dobrej cenie, nie oznacza, że w Stambule wypijecie piwo za 2 zł (ceny porównywalne są do Polski, ale niektóre rzeczy, tak jak jedzenie w restauracjach, czy alkohol są odczuwalnie droższe).

5. Wszystkie taksówki są żółte i pobierają tę samą stałą opłatę za kilometr. W Stambule nie ma również rozróżnienia na taryfę dzienną i nocną. Nie ma więc znaczenia, którą z nich i o której godzinie wybierzecie.

6. Z powodu dużej liczby samobójstw, ruch pieszy i rowerowy na mostach przecinających Bosfor został zakazany.

7. W Stambule muzułmańskie okrycia (burki) są spotykane równie często jak typowy europejski ubiór. W niektórych meczetach zwiedzające kobiety powinny jednak uszanować lokalne obyczaje i zakryć głowę chustą.

8. Mieszkańcy Stambułu troszczą się o bezdomne zwierzęta. Częstym widokiem przed budynkami (również hotelami) są miski z wodą i suchą karmą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *