Jak przetrwać długi lot?

Długie loty, to coś co często odstrasza ludzi przed wybraniem się poza Europę. Z perspektywy czasu, mogę stwierdzić, że nie jest to aż tak straszne doświadczenie jak mogłoby się wydawać. Wystarczy jedynie pozytywne nastawienie, odpowiednie przygotowanie i kilka rzeczy, o których warto pamiętać w trakcie lotu. Przed Wami subiektywny poradnik, czyli…

12 rad jak przetrwać długi lot

Przed podróżą:

1. Spakuj się z głową

Dwa najpopularniejsze rodzaje bagażu podręcznego to walizka i plecak. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. W przypadku plecaka jest łatwiej, ponieważ możecie przechować go pod poprzedzającym fotelem. Plecaki mają też z reguły dużo kieszonek, co sprawia, że większość rzeczy znajduje się pod ręką. W przypadku walizki jest odwrotnie. Dodatkowym utrudnieniem, może być fakt, że walizka musi wejść do schowka nad waszą głową, a nie zawsze jest w nim miejsce. Może więc zdarzyć się tak, że wyląduje ona kilka rzędów dalej. W takich przypadkach spakować np. cienką, mniejszą torbę (np. materiałową), do której przepakujecie najpotrzebniejsze pod czas lotu rzeczy. Dzięki temu, będziecie mieli je pod ręką i nie będziecie przeszkadzać współpasażerom sięgając po kolejne gadżety.

2. Zadbaj o odpowiedni strój

Jakiś czas temu przestałam przejmować się wyglądem w podróży i stawiam na wygodę – takie podejście sugeruję również Wam. Nie przeszkadza mi, że zamiast modnych jeansów lub rurek krępujących ruchy zakładam wygodny strój (zazwyczaj jest to dres). Luźne ubrania pomagają utrzymać krążenie krwi na równym poziomie w całym organizmie, co jest trudne przy długotrwałym siedzeniu w miejscu. Oczywiście, należy przy tym zadbać, aby wybrany strój był schludny i czysty. Biorąc pod uwagę różnice temperatur na zewnątrz, na lotnisku i w samolocie sugeruję ubiór „na cebulkę”. Najlepiej bowiem mieć kilka warstw, które będziecie mogli zdjąć lub założyć w razie potrzeby. Ja, poza wygodnym T-shirtem stawiam zazwyczaj na bluzę z kapturem i szeroki szalik, którym mogę się przykryć np. gdy klimatyzacja w samolocie jest zbyt mocna i nie da się jej odpowiednio wyregulować.

3. Przygotuj się do snu

Wiem, że są osoby, które mają problem ze spaniem w środkach lokomocji. Inne, tak jak ja, usypiają zanim zdążą dobrze usiąść w fotelu. Niezależnie od tego, do której grupy należycie lot (nawet jeśli nie sen, to może drzemanie) umilą Wam takie rzeczy jak: własna poduszka, kocyk, opaska na oczy, czy zatyczki do uszu. Część linii lotniczych na długich trasach zapewnia taki zestaw, ale niestety nie jest to regułą. Poza tym, czy nie lepiej wziąć ze sobą swoje ulubione rzeczy, które sprawią, że poczujemy się jak w domu?

4. Zapewnij sobie rozrywkę

Wiele dużych linii lotniczych posiada swój system rozrywki pokładowej, jednak w zależności od przewoźnika jest on różnej jakości. W przypadku lotów czarterowych zdarza się, że jest on dodatkowo płatny. Jeśli macie szczęście, traficie na ten darmowy i wysokiej jakości. Pozwoli Wam to nadrobić kinowe aktualności. Niestety, może być też wręcz przeciwnie. Kolejną kwestią jest to, że przy locie, który trwa kilkanaście godzin każda z rozrywek robi się po prostu… nudna.

Dlatego, warto zadbać o ich różnorodność. Poza filmami możecie wziąć ze sobą: książkę lub przewodnik po państwie, do którego się wybieracie, tablet lub telefon z ulubionymi serialami w trybie offline, czy mp3. Przy okazji nie zapomnijcie o ładowarce i powerbanku, bo może okazać się, że wskazane sprzęty szybko się rozładują. Możecie wziąć też własne słuchawki, które znacząco ułatwią korzystanie nie tylko z Waszych urządzeń, ale i pokładowego systemu rozrywki (słuchawki dostarczane przez linie lotnicze potrafią być kiepskie).

5. Zadbaj o higienę

Pakując bagaż podręczny koniecznie nie zapomnij o rzeczach takich jak: mydło lub mokre chusteczki, dezodorant, krem nawilżający, pasta do zębów. Opcjonalnie, można pomyśleć też o wodzie termalnej i suchym szamponie. Podczas długiego lotu fajnie mieć pod ręką (i z nich korzystać!) rzeczy pierwszej potrzeby, które w razie konieczności pozwolą się Wam się odświeżyć. Plusem jest to, że nawet jeśli nie będziecie ich intensywnie używać, to przydadzą się Wam one w kolejnych etapach podróży. UWAGA! W bagażu podręcznym istnieje limit pojemności płynów! Możecie posiadać maksymalnie 1l płynów w opakowaniach nie większych niż 100 ml.

6. Zaopatrz się we własne przekąski

Zazwyczaj podczas kilkunastogodzinnych lotów na pokładzie zapewnione są posiłki. W zależności od długości lotu i linii lotniczych mogą to być skromne przekąski lub ciepłe dania obiadowe, napoje i niekiedy alkohol. Niestety, wszystkie inne rzeczy są dodatkowo płatne. Dlatego najlepiej wziąć ze sobą własne, ulubione przekąski – wafelki, chipsy bądź krakersy, kupione wcześniej (i taniej).

7. Wybierz odpowiednie miejsce

Czasem można zrobić to jeszcze na etapie rezerwacji, czasem – dopiero na lotnisku. Niektórym z nas wygodniej jest przy oknie, bo można nie tylko podziwiać widoki, ale i wygodnie oprzeć się do snu. Nie trzeba również wstawać i przepuszczać innych osób, co może być uciążliwe. Inni natomiast wolą miejsce od strony korytarza, tak by mieć więcej miejsca na wyciągnięcie nóg. Postarajcie się więc zadbać o takie miejsce, które jest dla Was bardziej komfortowe. Jeśli nie uda Wam się zrobić tego wcześniej, zawsze możecie spróbować zamienić się miejscami z siedzącym obok współpasażerem.

W trakcie lotu:

8. Przestaw się na czas w miejscu docelowym

Po wygodnym usadowieniu się na miejscu w samolocie sugeruję przestawić zegarek na czas obowiązujący w miejscu docelowym. Gdy już podczas lotu powoli przyzwyczajamy się do funkcjonowania w innej strefie czasowej dużo łatwiej jest przezwyciężyć jet lag. Dotyczy to również zachowania po opuszczeniu samolotu. Jeśli więc po przylocie jest ranek – postarajcie się wziąć prysznic i funkcjonować normalnie do wczesnych godzin wieczornych. Jeśli jest wieczór – od razu udajcie się do hotelu, aby pójść spać 🙂

9. Pamiętaj o nawodnieniu

Jest to podstawa podczas długiego lotu. Płyny najlepiej uzupełniać wodą i herbatami ziołowymi (miętą, melisą, czy rumiankiem). Jeśli macie jakieś specjalne preferencje, to niestety musicie liczyć się z tym, że linie lotnicze nie będą w stanie im sprostać. Dlatego, najlepiej zaopatrzyć się np. we własne herbaty, a na pokładzie poprosić o wrzątek do ich zalania. Starajcie się jednak unikać picia alkoholu w nadmiarze, gdyż działa on odwadniająco.

10. Skorzystaj z systemu rozrywki pokładowej i swoich gadżetów

Ten element jest mocno związany z punktem 4. Im lepiej zadbacie o przygotowanie rozrywki przed lotem, z tym większej liczby atrakcji będziecie mogli skorzystać w trakcie. Do wyboru jest zarówno system rozrywki pokładowej, na której znajdziecie filmy (ich wybór zależy od linii lotniczych i trasy jaką pokonujecie), ale i własne seriale, filmy czy książki.

11. Ruszaj się

Spaceruj, rób ćwiczenia, rozciągaj się! Wystarczy dwa razy na godzinę wstać, przejść się po samolotowym korytarzu i wykonać kilka ćwiczeń. Przynosi to ulgę nie tylko kręgosłupowi, ale i nogom, oraz wspomaga krążenie krwi. Wbrew pozorom, sprawia również, że lepiej się czujemy. To zaskakujące, ale generalnie czujemy się lepiej, kiedy jesteśmy w ruchu. Ulgę zmęczonym i ściśniętym mięśniom może przynieść również żółta piłeczka tenisowa. Należy przyłożyć ją, a następnie docisnąć do miejsca, które boli albo w którym czujemy napięcie. Pomoże to w rozluźnieniu danej partii mięśniowej.

12. Zachowaj świeżość

Dzięki spakowanym wcześniej środkom czystości (pkt. 5). Niestety, w samolocie mamy dość ograniczone możliwości dbania o higienę. Nie znajdziemy tu prysznica, a toalety są wyjątkowo małe. Przy długim locie to szczególnie ważne, aby utrzymać odpowiedni poziom czystości. Na pokładzie spędza się kilka dobrych godzin, a później trzeba jeszcze dostać się do hotelu. Mimo braku ruchu i tak się pocimy, a z każdym zjedzonym posiłkiem nasz oddech staje się nieświeży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *