Wypożyczenie auta za granicą – na co zwrócić uwagę?

Lista przydatnych rzeczy, na które powinniście zwrócić uwagę decydując się na wypożyczenie auta za granicą.

Niektóre oferty przedstawiane przez wypożyczalnie lub porównywarki cenowe, wydają się być bardzo atrakcyjne. Jednak po zagłębieniu się w szczegóły okazuje się, że jest w nich kilka istotnych różnic, na które warto zwrócić uwagę. Są to rzeczy, które nie zawsze widać na pierwszy rzut oka, takie jak: miejsce zwrotu, limit kilometrów czy zakres ubezpieczenia, a mają duży wpływ na finalną cenę wypożyczenia. Dziś, specjalnie dla Was, zebrałam je i szczegółowo opisałam w poście poniżej.

Na co zwrócić uwagę rezerwując auto i porównując dostępne oferty?

Rodzaj rezerwacji

Poszukując auta warto zrobić rozeznanie w ofertach. Aby je porównać możecie skorzystać z dostępnych wyszukiwarek i porównywarek internetowych takich jak skyscanner, kayak, flipo czy ryanair. Robiąc to minimum tydzień przed planowaną datą wypożyczenia, macie czas na spokojne porównanie ofert, doczytanie warunków i pewność, że skorzystacie z tej najlepszej. Decydując się na późniejszą rezerwację, ryzykujecie wyższe ceny i mniejszą dostępność samochodów w wybranym przez Was terminie i modelu.

Aby dokonać rezerwacji online musicie posiadać ważną kartę kredytową. Jest to jedyny środek płatności honorowany przez wypożyczalnie aut. Na czas wypożyczenia zakładana jest blokada środków. Jej wysokość zależy od rodzaju samochodu.

Dokonując rezerwacji na miejscu przylotu (np. w hali lotniska lub bezpośrednio w wypożyczalni), często otrzymacie wyższą cenię niż w Internecie. Sprzedawcy zdają sobie sprawę, że skoro zadaliście sobie trud dotarcia w dane miejsce, to w zasadzie jesteście zmuszeni skorzystać z ich oferty. Niekiedy będą próbowali Wam również sprzedać wiele dodatkowych opcji.

Wiek i liczba kierowców

kierowca

Tuż obok miejsca, z którego będziecie wypożyczać auto, jego standardu oraz okresu, kluczowym parametrem jest wiek kierowcy. Wiele wypożyczalni różnicuje ceny ze względu na wiek (niestety, nie ma tu zależności między wiekiem a latami w posiadaniu prawa jazdy). Dlatego, jeśli wybieracie się w kilka osób, rezerwacji warto dokonywać na osobę pomiędzy 25 a 70 rokiem życia, gdyż wtedy cena jest najbardziej korzystna. Często, dodanie kolejnego kierowcy (innego niż “główny”) również wiąże się z dodatkową opłatą. Zazwyczaj jest to kilkanaście dolarów/euro za dzień, ale w przypadku dłuższego wypadu kwota robi się znacząca. Dlatego warto przemyśleć trasę i ułożyć ją tak, aby mogła prowadzić jedynie 1 osoba. Oczywiście, wypożyczalnia nie ma możliwości sprawdzenia, czy kierowcy nie zamieniają się na trasie, ale w przypadku stłuczki możecie mieć problem np. z wypłatą ubezpieczenia.

Pamiętajcie, że wskazany kierowca powinien posiadać międzynarodowe prawo jazdy, które może wyrobić we właściwym Urzędzie Dzielnicy. Koszt to 80 zł.

Wypożyczalnie często wymagają, aby właścicielem karty kredytowej, którą dokonujecie rezerwacji był główny kierowca.

Zwrot w innym miejscu / mieście, niż odbiór

trasa, USA, mapa

Często zwroty w innym miejscu, niż to w którym wypożyczacie auto są znacznie droższe od zwrotu w miejscu wypożyczenia. W przypadku miast europejskich zazwyczaj nie są to duże różnice, jednak w przypadku np. USA – z pewnością będą one odczuwalne. Dlatego, czasem warto rozważyć zwrot w miejscu, z którego brało się auto, a najdłuższe odcinki na trasie pokonać samolotem lub innym lokalnie dostępnym środkiem transportu.

Zakres ubezpieczenia

wypadek samochodowy, OC, AC

Wypożyczając auto za granicą warto wykupić ubezpieczenie (przynajmniej OC, jeśli pozostałe opcje są drogie). W przypadku stłuczki lub większego wypadku daje nam gwarancję, że firma wypożyczająca nie obciąży nas kosztami naprawy lub kasacji auta. Warto jednak zwrócić uwagę, na wysokość tzw. wkładu własnego w szkodzie. Jest różny w zależności od kraju i wypożyczalni, jednak niekiedy sięga tysiąca euro. Oznacza to, że w przypadku szkody, będziecie musieli ponieść koszt naprawy do wskazanego limitu. Ubezpieczyciel pokryje natomiast różnicę pomiędzy wskazaną kwotą a faktycznym kosztem naprawy. W krajach, w których łatwo o uszkodzenia (Francja, Włochy), warto rozważyć więc rozszerzenie ubezpieczenia o wariant, w którym wkład własny wynosi 0, bądź o dodatkowe opcje, takie jak ubezpieczenie szyb czy lusterek.

Limit kilometrów na dobę

Niektóre wypożyczalnie wprowadzają tzw. limit kilometrów, czyli maksymalną liczbę kilometrów jaką możecie zrobić w ciągu 24 godzin. Po jego przekroczeniu często musicie dopłacić określoną przez wypożyczalnię kwotę za kilometr (np. 0,6 euro). Jeśli nie jest to dla Was opłacalne – polecam wykupić szerszy pakiet i rozszerzyć go na nielimitowaną liczbę kilometrów. Musicie więc przekalkulować, czy bardziej opłaca się Wam dopłacić za przekroczone kilometry czy za “zdjęcie” limitu.

Przekraczanie granic

Szczególnie w Europie wydawać by się mogło, że skoro jesteśmy w Unii, to wypożyczonym samochodem możemy objechać w zasadzie wszystkie kraje. Niestety, tak nie jest. Niektóre wypożyczalnie limitują możliwość wyjazdu poza granice kraju, w którym je wypożyczyliście. Czasem możecie jednak wjechać np. do państw graniczących z danym obszarem, ale nie dalej. Z takim ograniczeniem spotkaliśmy się ostatnio wypożyczając samochód w Belgii. Mogliśmy swobodnie jeździć po krajach sąsiadujących z Belgią, ale np. nie moglibyśmy nim wjechać do Polski czy Grecji. Jeśli planujecie więc podróż przez pół Europy warto sprawdzić co w pakiecie oferuje Wasza wypożyczalnia, aby się nieprzyjemnie nie zaskoczyć. 

Rozliczenie benzyny

W tym przypadku mamy w zasadzie dwie opcje – odbiór i zwrot z pełnym bakiem lub nie. Zazwyczaj opcja z pełnym bakiem wychodzi nieco drożej, ale wtedy nie musicie martwić się tym, że odbierzecie zupełnie puste auto i zamiast cieszyć się wyjazdem będziecie nerwowo poszukiwać najbliższej stacji benzynowej. Nie musicie również zastanawiać się, na ile wcześniej musicie zatankować, aby na tym nie stracić. Bo przecież w takim przypadku im więcej wyjeździmy, tym lepiej, prawda? 

Na co zwrócić uwagę przy odbiorze auta?

Dotychczasowe szkody

stłuczka, szkoda, zepsute auto

Przed odebraniem kluczyków zawsze macie możliwość dokładnego obejrzenia samochodu w obecności pracownika wypożyczalni. Warto z tego przywileju skorzystać 🙂 Jeżeli znajdziecie jakiekolwiek wgniecenia, zarysowania lub poważniejsze usterki koniecznie zgłoście je Waszemu “opiekunowi”. Dopilnujcie, aby zaznaczył on wszystkie uszkodzenia na karcie pojazdu (protokole odbioru). Na wszelki wypadek możecie zrobić im również zdjęcia. Dzięki temu, w razie konieczności, będzie Wam łatwiej udowodnić, że szkody zostały dokonane przez poprzedniego kierowcę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *